W ostatnich latach obserwujemy szczególny rozwój na polu elektronicznych książek, nazywanych inaczej e-bookami. Rynek tego typu artykułów prężnie działa, niemal wszystkie księgarnie internetowe oferują je w swoich zasobach. Nie inaczej jest w przypadku podręczników online. Jak to jednak działa?

E-podręczniki

Wydawnictwa odpowiadające za podręczniki już od kilku lat oferują ich wersje elektroniczną do zakupionej papierowej. W większości przypadków kody do takich e-booków otrzymują nauczyciele, którzy następnie przekazują je swoim podopiecznym. Dzięki temu uczniowie mogą znacząco odciążyć swoje plecaki i w domowym zaciszu korzystać z elektronicznej wersji książek, natomiast papierową pozostawiać w szkole w szafce czy w klasie. To ogromny postęp w zakresie troski o dobro młodych kręgosłupów i wygody dzieci w korzystaniu z podręczników.

W dużej mierze sprawia to także, że uczniowie chętniej sięgają do pomocy naukowych. Posiadając tylko wersję papierową, często o niej zapominali i nie zabierali jej do domów, a w przypadku nagłej choroby trudno było je załatwić. Obecnie możliwość korzystania z podręczników online bardzo to ułatwia, sprawiając że z każdego miejsca, przy wykorzystaniu urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu, można coś sprawdzić, przeczytać czy nadrobić.

E-podręczniki a edukacja zdalna

Doświadczenie pandemii i wymuszonej przez nią edukacji zdalnej, było dla wielu uczniów oraz ich nauczycieli bardzo trudnym wyzwaniem. Przekazywanie młodemu pokoleniu wiedzy, bez pewności, czy mają przed sobą materiały do pracy, jest bowiem ogromnie trudne. Z perspektywy dziecka zaś, lekcja niepoparta wrażeniami wzrokowymi, jest zwyczajnie nudna.

Z pomocą przyszły właśnie podręczniki online (nie zwlekaj z zakupem – szybka wysyłka i tani asortyment), które często występując w formie multibooków (czyli książek z nagraniami, odnośnikami i możliwościami personalizacji ich) wsparły proces edukacyjny odbywający się w szkołach. Nauczyciele mogli udostępniać uczniom podczas wideo rozmów swój ekran i na bieżąco zaznaczać coś w ćwiczeniach i podręcznikach. Obecnie mogą natomiast wykorzystywać to w sali lekcyjnej za pomocą rzutnika czy tablicy multimedialnej. Jest to więc narzędzie bardzo przydatne i wielofunkcyjne.

Podręczniki online